‘Homo homini lupus’ — De mens is de wolf van de mens.
Wat gebeurt er wanneer de mens zijn beschaving aflegt en zijn meest instinctieve, gewelddadige kant toont? FERAL onderzoekt de donkere dynamieken van menselijk gedrag: machtswellust, geweld, onderdrukking en de vernietiging van mens en natuur.
Het Engelse woord feral betekent ‘verwilderd’: een dier dat afstamt van een gedomesticeerde soort, maar opnieuw in het wild leeft. Het begrip vormt het vertrekpunt voor een bredere reflectie over de mens en zijn verhouding tot andere wezens. Want wat gebeurt er wanneer de mens zelf ‘verwildert’?
De tentoonstelling vertrekt vanuit twee ideeën. Enerzijds is de mens een wolf voor zijn medemens. Doorheen de geschiedenis worden mensen eerst ontmenselijkt in taal – als ratten, kakkerlakken of parasieten – om hen vervolgens ook als dieren te behandelen. Anderzijds is de mens een wolf voor alle andere wezens. Massaconsumptie, voedselverspilling, klimaatverandering en de uitputting van de natuur tonen de destructieve impact van onze soort op de wereld.
FERAL brengt werk samen van Xander Materne, Arwen Arnauts, Guust Mathys en Yannick Van Nuffelen. De vier kunstenaars delen een beeldtaal waarin overvloed, abjectie, ironie en woekering centraal staan. Hun werken zoeken geen rust, maar blijven schuren, botsen en transformeren.
Een rookpluim wordt een zwanenhals, onkruid een teken van hoop en de wereld een abattoir. FERAL nodigt uit om te associëren, verbanden te leggen en die vervolgens weer los te laten. Een tentoonstelling over de mens als roofdier, over beschaving en verwildering, en over onze plaats tussen de andere wezens.